Romanowski plays Duranowski Polish capricio for violin

Nowy produkt

20 Przedmioty

wysyłka do dwóch dni roboczych

35,00 zł brutto

Więcej informacji

Romanowski plays Duranowski

Przed Tobą nagranie wyjątkowe i dotąd niespotykane. Po raz pierwszy mamy okazję usłyszeć dwie interpretacje tych samych utworów na jednym krążku.

Skrzypek Jan Romanowski zdecydował się na prezentację Kaprysów na skrzypce solo Augusta Fryderyka Duranowskiego, zwanego polskim Paganinim, w dwóch wykonaniach – na skrzypcach współczesnych oraz na skrzypcach w kondycji historycznej. Dzięki temu masz okazję poznać brzmienie, jakie było bliskie kompozytorowi i jakim zachwycali się XIX-wieczni słuchacze. Zestawienie tego z brzmieniem skrzypiec współczesnych umożliwia wychwycenie owych stylistycznych i wykonawczych różnic, co czyni płytę „Romanowski plays Duarnowski„ wyjątkową.

Dzięki takim wykonaniom wracamy do brzmieniowej i wyrazowej wokalności skrzypiec. Nie mam tu na myśli jedynie muzycznie lirycznych fragmentów tych przebogatych kaprysów, ale dosłownie każdą frazę, muzyczne wyrażenie, gest, motyw czy wręcz kształtowanie pojedynczej nuty niczym zgłoski, każde perfekcyjnie uformowane legato niczym najdoskonalszy wokalny melizmat. Jestem zachwycony odczytaniem treści muzycznej zawartej w tych najeżonych trudnościami technicznymi utworach. Nie mogę przestać marzyć o tak pogłębionym przekazie kaprysów Wieniawskiego, Paganiniego, Rhode i wielu innych mistrzów dziewiętnastowiecznej szkoły skrzypcowej

Niecierpliwie czekam na kolejne nagrania Jana Romanowskiego. Aureliusz Goliński (lider Arte dei Suonatori)

Efekt końcowy zasługuje na najwyższy szacunek. Kaprysy Augusta Fryderyka Duranowskiego są utworami dostępnymi nielicznym wykonawcom, a skala trudności kilku z nich przewyższa te znane nam z opusów Niccolo Paganiniego i Henryka Wieniawskiego.

prof. Marcin Baranowski (skrzypek, pedagog AM Poznań)